Bergamo

Bergamo w 1 dzień

Podczas pobytu w Mediolanie 1 dzień postanowiłam przeznaczyć na zwiedzanie Bergamo. Jest to miejscowość licząca 120 tys. mieszkańców i oddalona od Mediolanu o ok. 40 km. To tam znajduje się lotnisko, na które przylatuje wiele samolotów z Polski. Myślę, że warto poświęcić jeden dzień na zwiedzanie Bergamo, bo można tam poczuć niesamowity włoski klimat.

Pociąg z Mediolanu odjeżdża z dworca centralnego co ok. godzinę, a bilet na pierwszą klasę kosztuje 7.20 euro (przez przypadek kupiłam na pierwszą klasę zamiast drugą ;P). Podróż trwa około 50 minut.

Bergamo składa się z 2 części: Citta Alta, czyli Górnego Miasta oraz Citta Bassa, czyli Dolnego Miasta. Obie części zdecydowanie się od siebie różnią. Górne Miasto pełne jest zabytkowych kamieniczek i wąskich uliczek i to tę część warto zobaczyć, jeśli ma się w Bergamo tylko kilka godzin. Citta Bassa jest zdecydowanie bardziej nowoczesna.

Pociąg z Mediolanu zatrzymuje się w dolnej części miasta. Aby dostać się do górnej części, można pojechać autobusem lub pójść pieszo. Spacer nie zajmuje dużo czasu, a przy okazji można podziwiać piękne widoki. Głównym wjazdem jest brama Sant’Agostino.

Brama Sant’Agostino

Po przejściu przez bramę roztaczają się przepiękne widoki.

Widok z górnej części miasta
Widok z górnej części miasta

Następnie udałam się Via Porta Dipinta, wąską uliczką, przy której mieści się kościół San Michele al Pozzo Bianzo, niepozorny i trudny do zauważenia. Został ufundowany w VIII wieku i był wielokrotnie przebudowywany aż do XX wieku.

Via Porta Dipinta
San Michele al Pozzo Bianzo

Kolejne kroki skierowałam w kierunku wzgórza św. Eufemii, skąd widoki zapierają dech w piersiach.

Widoki ze wzgórza św. Eufemii
Widoki ze wzgórza św. Eufemii
Widoki ze wzgórza św. Eufemii

Znajduje się tam Twierdza Rocca, gdzie obecnie mieści się Muzeum Historyczne. Na wzgórzu znajduje się również kościół Sant’Eufemia, będący niegdyś najstarszą świątynią w mieście. Obecnie jest to rekonstrukcja pochodząca z 1900 roku. Warto również udać się do Parku Wspomnień (Parco delle Rimembranze).

Twierdza Rocca
Twierdza Rocca

Następnie idąc Via Gombito dociera się do centrum miasta i dwóch placów: Piazza Vecchia i Piazza del Duomo. Na Piazza Vecchia mieści się Palazzo Nuovo, gdzie obecnie znajduje się Biblioteka Angelo Mai przechowująca głównie dokumenty historyczne.

Palazzo Nuovo

Przechodząc dalej na Piazza Duomo dostrzec można wspaniałą Bazylikę Matki Bożej Większej pochodzącą z XII wieku. Legenda głosi, że obiekt ten powstał w ramach podziękowania Matce Boskiej za ochronę przed dżumą panującą w 1133 roku. Obok znajduje się również baptysterium, które początkowo stało w świątyni, ale w XVII wieku przeniesiono je na obecne miejsce.

Bazylika Matki Bożej Większej
Wnętrze Bazyliki Matki Bożej Większej
Baptysterium

Tuż obok znajduje się katedra Sant’Alessandro di Bergamo.

katedra Sant’Alessandro di Bergamo
Piazza Duomo

Dalej przeszłam Via Bartolomeo Colleoni. Jest to niezwykle klimatyczna uliczka pełna kawiarni i sklepików z pamiątkami.

Kolejny cel to wyjazd kolejką na wzgórze San Vigilio o wysokości 496 metrów. Znajduje się tam między innymi zamek (Castello di San Vigilio) oraz park, jednak to widoki przyciągają w to miejsce tłumy.

Kolejka wyjeżdzająca na wzgórze San Vigilio
Widoki ze wzgórza San Vigilio
Widoki ze wzgórza San Vigilio
Castello di San Vigilio
Widok z parku

Na tym zakończyłam zwiedzanie Citta Alta i udałam się na spacer po Citta Bassa. Poczułam tu już zupełnie inny klimat, choć nie zabrakło moich ulubionych włoskich uliczek :).

Citta Bassa
Citta Bassa
Widok z Citta Bassa na Citta Alta

Warto zwrócić uwagę między innymi na kościół Santi Bartolomeo e Stefano.

kościół Santi Bartolomeo e Stefano

W tym dniu wieczorem wylatywałam do Polski, więc po zobaczeniu wszystkiego udałam się w stronę lotniska. Znajduje się ono ok. 5 km od dolnej części miasta i bez problemu trasę tę można pokonać pieszo. Po drodze znalazłam ukochane palmy ;).

Myślę, że naprawdę warto odwiedzić Bergamo, bo miasto to ma wiele do zaoferowania.

Jeśli wpis Ci sie podobał, koniecznie zostaw po sobie jakiś ślad! 🙂

8 myśli w temacie “Bergamo w 1 dzień”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.