Praga

Klimatyczna Praga

Praga jest miejscem, w którym czuję się jak w domu. Do tej pory odwiedziłam to miasto 3 razy, jednak wiem, że powrócę tam jeszcze wielokrotnie. Mój ostatni pobyt odbył się w lipcu 2018 roku, jednak w 2019 planuję kolejną wycieczkę.

Podstawowe informacje

Na początek kilka informacji o moim ostatnim pobycie w Pradze. Podróż odbyła się w dniach 2-6 lipca 2018 roku.

Tym razem obyło się bez spania na lotnisku 🙂 2 lipca rano wylatywałam z Krakowa (Kraków Balice) i lądowałam w Pradze na lotnisku im. Vaclava Havla. Z lotniska do centrum można dostać się autobusem miejskim. Koszt biletu to dosłownie kilka złotych. Z powrotem do Polski jechałam autobusem (Polski Bus). Noclegu jak zwykle szukałam na Bookingu i tym razem zdecydowałam się na pokój dwuosobowy w hostelu. Obiekt znajdował się spory kawałek od centrum, bo około 25 minut na piechotę, ale za to było cicho i spokojnie. Znajduje się on na wzgórzu Petrin.

Co warto zobaczyć w Pradze?

Wzgórze Petrin.

Jak już wcześniej wspominałam, to tutaj znajdowała się moja baza noclegowa. Codziennie rano wyczekiwałam momentu, by wyjść z pokoju i poczuć poranne, świeże powietrze, usłyszeć śpiew ptaków i czuć się najszczęśliwszą osobą na świecie wdzięczną za to, że może tego wszystkiego doświadczyć. 🙂

Widok z wgórza Petrin

Na wzgórzu Petrin znajduje się wieża zbudowana w 1891 roku z okazji wystawy światowej jako kopia wieży Eiffla oraz labirynt luster. Mnie osobiście najbardziej jednak urzekły widoki i to one przyciągały mnie najbardziej :).

Widok z wzgórza Petrin
Wieża na wzgórzu Petrin

Pragę najbardziej kocham za klimatyczne kamieniczki i budynki oraz piękne widoki z niemalże każdego miejsca.

Most Karola

Chyba nie ma osoby, która choć raz nie słyszałaby o tym słynnym moście. Należy on do najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i odwiedzany jest codziennie przez tysiące ludzi. Choć most ma długość 516 m ciężko znaleźć na nim kawałek wolnej przestrzeni, bo oprócz tłumów turystów spotkać tam można sprzedawców pamiątek oraz licznych artystów tworzących portrety.

Most Karola
Widok z Mostu Karola

Plac Wacława (Vaclavske namesti)

Stanowi centrum kulturowe i rozrywkowe. Znajdują się tu liczne sklepy, restauracje i bary. Znaleźć tu można również gmach Muzeum Narodowego, jednak podczas mojej ostatniej wizyty było ono remontowane. Przed muzeum znajduje się krzyż upamiętniający śmierć Jana Palacha.

Muzeum Narodowe
Krzyż upamiętniający śmierć Jana Palacha
Plac Wacława

Rynek staromiejski

Rynek znajduje się pomiędzy mostem Karola a placem Wacława. Znajduje się tu wiele ważnych zabytków, między innymi kościół Najświętszej Marii Panny, zegar astronomiczny skonstruowany w 1410 roku, jeden z najpopularniejszych zegarów świata znajdujący się na Ratuszu. Niestety, kiedy byłam w Pradze ratusz był remontowany i zegar przysłaniały rusztowania.

Miłośnicy sztuki powinni koniecznie odwiedzić muzeum Dalego, Muchy i Warhola znajdujące się w sercu rynku.

Rynek staromiejski
Rynek staromiejski

Ogrody Wallensteina (Valdštejnska zahrada).

Warto również odwiedzić Ogrody Wallensteina. Znajduje się tam pałac, który obecnie pełni funkcje senatu, sztuczna grota oraz rzeźby przedstawiające postaci z mitologii greckiej. Wejście do ogrodów jest darmowe, więc myślę, że warto wstąpić i zobaczyć to na własne oczy :).

Ogrody Wallensteina
Ogrody Wallensteina
Sztuczna grota
Siedziba senatu

Tańczący dom ( Tančící dům)

Budynek został wybudowany w latach 1994-1996 i znajduje się w nowszej części miasta. Stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Obecnie znajdują się tu biura i kancelarie. Po drodze nie obyło się bez zdjęć widoków na stare miasto :).

Tańczący dom
Tańczący dom
Widok na stare miasto
widok na stare miasto

Złota uliczka (Zlatá ulička)

Znajduje się tu wiele małych i kolorowych domków, które zamieszkiwane były początkowo przez strzelców zamkowych, a następnie przez rzemieślników. Nazwa pochodzi od zamieszkałych tam złotników. Pod nr 22 uliczkę zamieszkiwał Franz Kafka.

Zamek na Hradczanach (Pražský hrad)

Wpisany został do księgi rekordów Guinnessa jako zamek o największej powierzchni. Otaczają go przepiękne ogrody. Funkcjonował jako twierdza władców czeskich już w IX wieku.

Zamek na Hradczanach
Zamek na Hradczanach
Strażnicy pod zamkiem na Hradczanach.

Podsumowanie:

Wyjazd do Pragi był zdecydowanie jednym z tańszych wyjazdów. Za 4 noce w hostelu zapłaciłam 300 zł, za transport w obie strony 80 zł. Koszty życia są również dość niskie więc myślę, że jest to super opcja dla każdego 🙂

Jeśli wpis Wam się podobał koniecznie zostawcie po sobie jakiś ślad- polubienie lub komentarz. Będzie mi bardzo miło! 🙂

21 myśli w temacie “Klimatyczna Praga”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.